Zarządzając flotą pojazdów, należy zadbać o szereg istotnych kwestii – oprócz optymalizacji kosztów czy efektywności ogromne znaczenie ma przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Pod tym względem z kolei ważną rolę odgrywa stan ogumienia. Jak regularne serwisowanie pomaga w zmniejszaniu ryzyka niebezpiecznych sytuacji na drodze?
Stan opon a bezpieczeństwo
Przede wszystkim należy mieć świadomość, w jaki sposób stan ogumienia wiąże się z bezpieczeństwem jazdy. Kondycja opon wpływa na szereg parametrów związanych z prowadzeniem pojazdu – w tym na przyczepność, drogę hamowania i stabilność samochodu. Zużyte lub nawet niedostatecznie napompowane opony mogą zwiększać ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, szczególnie przy trudnych warunkach na drodze. Również nierównomiernie zużyty bieżnik może zwiększyć ryzyko poślizgu – zwłaszcza na mokrej nawierzchni.
Nie ma zatem wątpliwości, że stan opon to jeden z najważniejszych czynników dla bezpieczeństwa poruszania się po drodze. Aby zachować odpowiednie warunki, należy zadbać o regularne przeglądy – dzięki nim można skutecznie kontrolować poziom zużycia, wykryć potencjalne usterki na wczesnym etapie, a także zapobiegać potencjalnym zagrożeniom.
Na co zwrócić uwagę przy serwisowaniu opon?
Serwisowanie opon obejmuje kontrolowanie różnych parametrów dotyczących ogumienia, takich jak poziom ciśnienia czy głębokość bieżnika. Wszystkie z nich mają wpływ zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy, a także na kwestie takie jak efektywność zużycia paliwa. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ciśnienie – niedopompowane opony zwiększają opór toczenia, co prowadzi do wzrostu zużycia paliwa i skrócenia żywotności ogumienia.
Bieżnik opony odpowiada natomiast za skuteczność odprowadzania wody, co przekłada się na przyczepność na różnych nawierzchniach. Według polskiego prawa minimalna głębokość to 1,6 mm – eksperci zalecają jednak wymianę opon letnich już przy 3 mm, a zimowych przy 4 mm. Płytki bieżnik znacząco wydłuża drogę hamowania i zwiększa ryzyko tzw. aquaplaningu. Aby uniknąć takich sytuacji, trzeba pamiętać o regularnych pomiarach głębokości bieżnika i dokonywaniu wymiany opon we właściwym momencie.
Kolejna istotna kwestia to rotacja opon, czyli przenoszenie ogumienia między osiami. Potrzeba wykonywania takich czynności wynika z faktu, że opony zużywają się nierównomiernie, zależnie od obciążenia pojazdów, typu napędu i stylu jazdy. Rotacja pozwala osiągnąć bardziej równomierne zużycie i wydłużyć żywotność danego kompletu – należy wykonywać ją zgodnie z zaleceniami producenta opon lub co 10–15 tys. km.
Wpływ jakości opon na bezpieczeństwo floty
Należy również mieć na uwadze, że nie wszystkie opony są sobie równe. Ogumienie powinno nie tylko odznaczać się wysoką jakością, lecz także być dostosowane do specyfiki użytkowania floty. Tylko wtedy można mieć pewność maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy.
Sezonowa wymiana opon
Niektóre firmy decydują się na całoroczne opony w swoich pojazdach flotowych, jednak mimo wielu nowoczesnych technologii stosowanych w ogumieniu tego typu takie rozwiązanie jest zalecane tylko przy stosunkowo niskiej liczbie kilometrów. W wielu przypadkach to właśnie sezonowa wymiana opon jest opcją nie tylko bardziej opłacalną, lecz także bezpieczniejszą.
Opony letnie zapewniają optymalną przyczepność w ciepłych miesiącach, podczas gdy ogumienie zimowe zwiększa bezpieczeństwo w niskich temperaturach i na śliskiej nawierzchni. Dzięki temu można mieć pewność, że pojazd jest dostosowany do aktualnych warunków na drodze. Opony całoroczne zawsze stanowią pewnego rodzaju kompromis, przez co we flotach lepiej sprawdzą się opony sezonowe – warto przy tym także zadbać o odpowiednie planowanie, by wymienić ogumienie we właściwym momencie.
Diagnostyka i naprawa uszkodzeń
Nie tylko bieżnik i ciśnienie wpływają na kondycję opon. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne – w tym pęknięcia, przecięcia czy wybrzuszenia – mogą prowadzić do nagłej awarii ogumienia, powodując zagrożenie na drodze. Jak temu zapobiec? Podstawą jest regularna kontrola, zwłaszcza ze wsparciem profesjonalnego serwisu flotowego – dzięki temu można wcześnie wykryć uszkodzenia i podjąć działania naprawcze.
Korzyści finansowe z regularnego serwisowania opon
Na koniec warto poruszyć także kwestię optymalizacji kosztów operacyjnych dzięki dobremu zarządzaniu flotą. Skupiając się na ogumieniu, można łatwo zauważyć, że regularna kontrola i odpowiednia wymiana opon pozwala uniknąć kosztownych awarii, przestojów i nadmiernego zużycia paliwa. Inwestycja we współpracę ze specjalistycznym partnerem może zatem szybko się zwrócić przez zmniejszenie liczby awarii, poprawę efektywności paliwowej i wydłużenie żywotności ogumienia.